Fizjoterapeuta sportowców

Fizjoterapeuta sportowy zajmuje się wieloma aspektami, które wspomogą uprawianie sportów a także doradza nam w sprawie prawidłowego żywienia podczas uprawiania treningów.Jego zadaniem jest opieka nad człowiekiem aktywnym ruchowo. Z usług fizjoterapeuty mogą skorzystać zarówno sportowcy a także osoby, które dopiero planują rozpoczęcie aktywności fizycznej.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Niekiedy chcąc podjąć decyzje o uprawianiu danej dyscypliny sportowej, nie wiemy do końca czy jest ona odpowiednia dla nas. Wybór jest trudniejszy, jeśli w przeszłości ulegliśmy urazom i przebyliśmy rehabilitację. W takiej sytuacji, warto skorzystać z pomocy fachowca.

Fizjoterapeuta sportowy ułatwi nam podjęcie wyboru i przebada nas oraz określi czy dana dziedzina sportu będzie dla nas właściwa i czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych wykluczających jej trenowanie. Z usług fizjoterapeutów sportowych korzystając wszystkie osoby, które pragną przechodzić okresowe badania umożliwiające wykrycie ewentualnych zmian w organizmie narastających pod wpływem uprawianej dyscypliny sportu. Fizjoterapeuta sportowy zaleci nam również odpowiednie żywienie, a także umiejętnie pomoże rozplanować plan treningowy.

masaż

W niektórych sytuacjach zaproponuje on farmakologiczne substancje wspomagające które nie są jednak dopingiem. Należą do nich wszelkie substancje podnoszące aktywność np. z wykorzystaniem kofeiny czy guarany. Mimo wszystko fizjoterapeuta sportowy przeważnie zajmuje się rehabilitowaniem uszkodzeń ciała spowodowanych uprawianiem sportu, zapobieganiem kontuzji, urazów oraz zagwarantuje porady dotyczące szybkiego powrotu do zdrowia.

Fizjoterapia dla sportowców kiedyś i dziś

Historia fizjoterapii sportowców jest bardzo długa i sięga momentu, w którym ludzie rozpoczęli regularne podejmować się aktywności fizycznej. Mimo, że uprawianie sportu jest jednoznacznie zalecane i sprzyja zarówno prawidłowemu rozwojowi fizycznemu, psychicznemu, poprawia samopoczucie i stan zdrowia, jest ono nierozłącznie powiązane z urazami czy przeciążeniami.

Fizjoterapeuta zagwarantuje kompleksową opiekę nad sportowcem i zajmie się wszelkimi problemami z jakimi będzie zmagała się dana osoba. Do najczęstszych problemów zdrowotnych sportowców zaliczane są ostre urazy, przeciążenia mięśni lub aparatu ruchu, osłabiona odporność, stres, spowolniona regeneracja po wysiłku czy przeciążenia narządów.

Specjalista w zakresie rehabilitacji sportowej musi doskonale znać podstawy fizjologii wysiłku oraz umieć zastosować teorię w praktyce. Bardzo często jego głównym zadaniem jest przeprowadzenie próby wysiłkowej, zlecenie badania wydolności krążenia tak, aby dana osoba która podejmuje się tych badań mogła uzyskać dokładne informacje czy uprawiany przez nią sport dobrze wpływa na organizm oraz czy nie ma żadnych zaburzeń i jaka jest kondycja fizyczna całego układu.

uraz

Bardzo często, fizjoterapeuta przeprowadza kilkutygodniową lub kilkumiesięczną fizjoterapię, w zależności od stanu pacjenta. Fizjoterapeuci sportowi zajmują się także zlecaniem pacjentom wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń w domu. Po zakończeniu wysiłku sportowiec bardzo często wymaga maksymalnego relaksu i regeneracji zmęczonych mięśni, a także redukcji nadwyrężeń w aspekcie psychofizycznych. 

Rodzaje zastosowanych terapii są indywidualnie dobierane do danego sportowca tak, aby zapewnić maksymalną regenerację i wyeliminować ewentualne napięcie mięśniowe. Zabiegi, jakie sprawdzają się najbardziej, to masaże lecznicze, terapia manualna i trakcja. Fizjoterapeuta gwarantuje sportowcom stałą obserwację zmian i pracy pacjenta. Może on dobrze dobrać wszelkie zabiegi do jego potrzeb.

Sportowiec korzystając z pomocy fizjoterapeuty może mieć pewność, że znajduje się w dobrych rękach, a udzielane przez specjalistę rady z pewnością znacznie wpłyną na efektywność jego pracy i zapobiegną powstawaniu urazów. Profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitowania sportowców, oferuje Global Therapy Grzegorz Tokarczyk.