Problemy ze snem lub całkowita bezsenność to zdecydowanie przypadłości utrudniające codzienne, normalne funkcjonowanie człowieka. Bez odpowiedniego czasu na odpoczynek, organizm zdaje się być nieustannie wycieńczony i nie funkcjonować poprawnie, wołając często o wspomaganie ze strony kofeiny czy innych substancji pobudzających, które w rzeczywistości mogą jedynie sprawę pogorszyć.
Problemy ze snem zdarzają się właściwie każdemu, jednak ich częstotliwość jest zwykle uzależniona od przepracowania czy nadmiernego stresu. Jeśli bezsenność pojawia się zupełnie bez powodu i obejmuje dłuższy okres czasu, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty.
Dzięki odpowiednim badaniom, monitorowaniu pracy mózgu czy wreszcie specjalnie dobranej terapii możliwe jest dziś pokonanie problemów ze snem i pozwolenie organizmowi na zasłużony odpoczynek. Jaką rolę odgrywa tu badanie EEG i w jaki sposób może pomóc w leczeniu zaburzeń snu?
Badanie przyczyn bezsenności
Wizyta w poradni leczenia zaburzeń snu nie jest dziś najpowszechniejszą z metod radzenia sobie z bezsennością, choć w rzeczywistości to właśnie wizyta u specjalisty ma największe szanse powodzenia w rozwiązywaniu problemów ze snem. Specjalne testy i badania wykonywane w trakcie wizyty pozwalają nie tylko ustalić podłoże problemów i oszacować, czy nie są one związane bezpośrednio z większą chorobą, ale też opracować późniejszą drogę terapii leczenia problemów ze snem.
Powodów do bezsenności jest wiele i można wymienić wśród nich zarówno te o podłożu psychiczno-emocjonalnym, jak i czysto biologicznym – zaburzenia hormonalne, problemy centralnego układu nerwowego, problemy z kręgosłupem, a nawet zaburzenia układu oddechowego mogą prowadzić do nieprawidłowego, przerywanego lub bardzo płytkiego snu nie dającego organizmowi odpowiedniej dawki relaksu.
Badanie EEG w leczeniu problemów ze snem
Jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w przypadku poszukiwania podłoża problemów ze snem jest badanie EEG, czyli elektroencefalografia pozwalająca na podejrzenie aktywności elektrycznej mózgu.
Sprawdzenie pobudzenia neuronów kory mózgowej i porównanie ich z określonymi normami pozwala na zaobserwowanie ewentualnych zmian w działaniu mózgu zarówno w fazie pobudzenia, jak i w fazie snu, dając pierwszy obraz podłoża zaburzeń snu. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że niewielkie uszkodzenia mózgu lub ośrodkowego układu nerwowego wpływają bezpośrednio na brak możliwości lub bardzo utrudnione zasypianie i pozostawanie we śnie.
W momencie gdy lekarz wykluczy inne przyczyny zaburzeń snu i zdecyduje się poddać pacjenta dogłębniejszym badaniom układu nerwowego, EEG okaże się bardzo pomocnym narzędziem pozwalającym monitorować aktywność mózgu podczas całego pobytu pacjenta w szpitalu.
W trakcie takiej diagnozy lekarze mają nieustanny podgląd na pacjenta podczas snu i są w stanie śledzić wszelkie zmiany zachodzące w aktywności mózgu oraz inne parametry biologiczne mogące wpływać na jego jakość i długość. Decydując się na przeprowadzenie takiego badania warto skorzystać z oferty doświadczonych lekarzy, ponieważ będą oni w stanie dokładnie przeanalizować wyniki badania EEG. Wykwalifikowanym lekarzem oferującym badanie EEG jest Jerzy Kochański z Wrocławia.
Zebrane podczas badania informacje z EEG, EMG (napięcia mięśni), EOG (ruchów oczu) i EKG (pracy serca) pozwalają na pełne zobrazowanie przebiegu snu, z podziałem na konkretne fazy i cykle, ich czas trwania oraz zgodność z określonym standardem. Wyniki te pozwalają przeanalizować faktyczny stan bezsenności lub problemów ze snem danego pacjenta i wyczytać, czy wynika on z zaburzeń pracy mózgu, czy też może zmienności innych parametrów biologicznych organizmu.
Badania (w tym także EEG) pozwalają ocenić czy sen pacjenta jest odpowiednio efektywny i czy dostarcza organizmowi odpowiedniej regeneracji. Często zdarza się bowiem, że problemy ze snem nie są zauważalne na pierwszy rzut oka – człowiek śpi, ale w rzeczywistości sen ten nie przynosi organizmowi odpowiedniego wytchnienia.
Aktywność mózgu w ciągu dnia
Aby badanie EEG dało pełen obraz aktywności mózgowej i pozwoliło wykluczyć ewentualne zmiany neurologiczne mogące wpływać na jakość snu, badania wykonuje się nie tylko w nocy ale także u pacjenta obudzonego.
Testy sprawdzające spostrzegawczość, umiejętności zapamiętywania czy możliwość koncentracji połączone z przymusowymi drzemkami w odpowiednich odstępach czasu pozwalają oszacować w jakim stopniu mózg człowieka jest w stanie odpocząć po wysiłku umysłowym i czy problemy zauważalne w poszczególnych fazach snu wpływają także na zaburzenia innych funkcji mózgu.
Zwykle dzięki badaniu EEG możliwe jest opracowanie dalszego leczenia, opracowanego w oparciu o faktyczne przyczyny problemów ze snem, a nie celowaniu na oślep w sam kłopot z zaśnięciem.