Problemy ze snem – w jaki sposób może pomóc badanie EEG

Problemy ze snem lub całkowita bezsenność to zdecydowanie przypadłości utrudniające codzienne, normalne funkcjonowanie człowieka. Bez odpowiedniego czasu na odpoczynek, organizm zdaje się być nieustannie wycieńczony i nie funkcjonować poprawnie, wołając często o wspomaganie ze strony kofeiny czy innych substancji pobudzających, które w rzeczywistości mogą jedynie sprawę pogorszyć.

Problemy ze snem zdarzają się właściwie każdemu, jednak ich częstotliwość jest zwykle uzależniona od przepracowania czy nadmiernego stresu. Jeśli bezsenność pojawia się zupełnie bez powodu i obejmuje dłuższy okres czasu, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty.

Dzięki odpowiednim badaniom, monitorowaniu pracy mózgu czy wreszcie specjalnie dobranej terapii możliwe jest dziś pokonanie problemów ze snem i pozwolenie organizmowi na zasłużony odpoczynek. Jaką rolę odgrywa tu badanie EEG i w jaki sposób może pomóc w leczeniu zaburzeń snu?

Badanie przyczyn bezsenności

Wizyta w poradni leczenia zaburzeń snu nie jest dziś najpowszechniejszą z metod radzenia sobie z bezsennością, choć w rzeczywistości to właśnie wizyta u specjalisty ma największe szanse powodzenia w rozwiązywaniu problemów ze snem. Specjalne testy i badania wykonywane w trakcie wizyty pozwalają nie tylko ustalić podłoże problemów i oszacować, czy nie są one związane bezpośrednio z większą chorobą, ale też opracować późniejszą drogę terapii leczenia problemów ze snem.

Powodów do bezsenności jest wiele i można wymienić wśród nich zarówno te o podłożu psychiczno-emocjonalnym, jak i czysto biologicznym – zaburzenia hormonalne, problemy centralnego układu nerwowego, problemy z kręgosłupem, a nawet zaburzenia układu oddechowego mogą prowadzić do nieprawidłowego, przerywanego lub bardzo płytkiego snu nie dającego organizmowi odpowiedniej dawki relaksu.

Badanie EEG w leczeniu problemów ze snem

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w przypadku poszukiwania podłoża problemów ze snem jest badanie EEG, czyli elektroencefalografia pozwalająca na podejrzenie aktywności elektrycznej mózgu.

Sprawdzenie pobudzenia neuronów kory mózgowej i porównanie ich z określonymi normami pozwala na zaobserwowanie ewentualnych zmian w działaniu mózgu zarówno w fazie pobudzenia, jak i w fazie snu, dając pierwszy obraz podłoża zaburzeń snu. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że niewielkie uszkodzenia mózgu lub ośrodkowego układu nerwowego wpływają bezpośrednio na brak możliwości lub bardzo utrudnione zasypianie i pozostawanie we śnie.

badanie EEG

W momencie gdy lekarz wykluczy inne przyczyny zaburzeń snu i zdecyduje się poddać pacjenta dogłębniejszym badaniom układu nerwowego, EEG okaże się bardzo pomocnym narzędziem pozwalającym monitorować aktywność mózgu podczas całego pobytu pacjenta w szpitalu.

W trakcie takiej diagnozy lekarze mają nieustanny podgląd na pacjenta podczas snu i są w stanie śledzić wszelkie zmiany zachodzące w aktywności mózgu oraz inne parametry biologiczne mogące wpływać na jego jakość i długość. Decydując się na przeprowadzenie takiego badania warto skorzystać z oferty doświadczonych lekarzy, ponieważ będą oni w stanie dokładnie przeanalizować wyniki badania EEG. Wykwalifikowanym lekarzem oferującym badanie EEG jest Jerzy Kochański z Wrocławia.

Zebrane podczas badania informacje z EEG, EMG (napięcia mięśni), EOG (ruchów oczu) i EKG (pracy serca) pozwalają na pełne zobrazowanie przebiegu snu, z podziałem na konkretne fazy i cykle, ich czas trwania oraz zgodność z określonym standardem. Wyniki te pozwalają przeanalizować faktyczny stan bezsenności lub problemów ze snem danego pacjenta i wyczytać, czy wynika on z zaburzeń pracy mózgu, czy też może zmienności innych parametrów biologicznych organizmu.

Badania (w tym także EEG) pozwalają ocenić czy sen pacjenta jest odpowiednio efektywny i czy dostarcza organizmowi odpowiedniej regeneracji. Często zdarza się bowiem, że problemy ze snem nie są zauważalne na pierwszy rzut oka – człowiek śpi, ale w rzeczywistości sen ten nie przynosi organizmowi odpowiedniego wytchnienia.

Aktywność mózgu w ciągu dnia

Aby badanie EEG dało pełen obraz aktywności mózgowej i pozwoliło wykluczyć ewentualne zmiany neurologiczne mogące wpływać na jakość snu, badania wykonuje się nie tylko w nocy ale także u pacjenta obudzonego.

Testy sprawdzające spostrzegawczość, umiejętności zapamiętywania czy możliwość koncentracji połączone z przymusowymi drzemkami w odpowiednich odstępach czasu pozwalają oszacować w jakim stopniu mózg człowieka jest w stanie odpocząć po wysiłku umysłowym i czy problemy zauważalne w poszczególnych fazach snu wpływają także na zaburzenia innych funkcji mózgu.

Zwykle dzięki badaniu EEG możliwe jest opracowanie dalszego leczenia, opracowanego w oparciu o faktyczne przyczyny problemów ze snem, a nie celowaniu na oślep w sam kłopot z zaśnięciem.