Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko gwarancja pięknego, białego uśmiechu i braku nieprzyjemnego oddechu, ale też szansa na zachowanie zębów w dobrej kondycji przez wiele lat.
Po pojawieniu się zębów stałych musimy dołożyć wszelkich starań, by utrzymać je silnymi jak najdłużej, nie tylko szczotkując zęby przynajmniej dwa razy dziennie, ale też nitkując, odświeżając specjalnymi płukankami czy wreszcie odwiedzając regularnie gabinet stomatologiczny. Wizyty u dentysty nie trzeba kojarzyć wyłącznie z leczeniem. To, co może zdziałać w gabinecie higienistka stomatologiczna ma znaczący wpływ na stan i wygląd naszych zębów.
Na czym polega higiena stomatologiczna?
W standardowym gabinecie stomatologicznym, poza dentystą, działają na co dzień także inni specjaliści zdrowia jamy ustnej, w tym także higienistki. Ich zadania obejmują między innymi piaskowanie, fluoryzację i skaling, oraz inne działania higieniczno-profilaktyczne zwiększające komfort pacjentów podczas zabiegów oraz wspierające pracę, jaką wykonują na co dzień dentyści. To właśnie higienistki są najczęściej odpowiedzialne za przekazywanie pacjentom informacji o tym jak prawidłowo dbać o zęby, jak szczotkować je po każdym posiłku, jak używać nici dentystycznych, a także jak dbać o jamę ustną po zabiegach czy w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego.
Biorąc pod uwagę liczbę zabiegów dentystycznych wykonywanych w gabinetach każdego dnia, higienistka stomatologiczna staje się obecnie niezastąpiona, a jej rola nie ogranicza się już tylko do wsparcia dentystów i podstawowej opieki nad pacjentami. Dzięki ich pomocy możliwe jest kompleksowe zadbanie o stan zdrowia zębów pacjentów, bez konieczności wydłużania czasu pojedynczej wizyty.
Jakie zabiegi można wykonać w ramach higieny stomatologicznej
Zakres zabiegów, jakie oferują gabinety dentystyczne może być różny, jednak rola higienistki właściwie zawsze sprowadza się do wykonywania kilku naprawdę ważnych zabiegów w obrębie dbania o zdrowie jamy ustnej. Procedury takie jak scaling, piaskowanie, lakowanie, irygacja czy lakierowanie zębów są tu zdecydowanie najpopularniejsze i coraz częściej oferowane jako zupełnie odrębne usługi dla pacjentów gabinetów stomatologicznych.
Dzięki takiemu podziałowi zadań, pacjenci nie muszą czekać na wizytę u lekarza stomatologa by oczyścić zęby z nadmiaru kamienia czy przygotować je przed procesem wybielania – higienistka może przejąć te zadania, udostępniając fotel lekarski pacjentom wymagającym bardziej inwazyjnych zabiegów.
Usuwanie kamienia nazębnego
Skaling zębów to jedna z ważniejszych usług dostępnych w gabinetach stomatologicznych w ramach profilaktyki i higieny jamy ustnej. Ten prosty i stosunkowo bezbolesny zabieg polega na usuwaniu kamienia nazębnego z przestrzeni w okolicach szyjek zębowych, które przy obecności osadu są doskonałym środowiskiem dla bakterii mogących powodować próchnicę lub paradontozę. Prawidłowo wykonany zabieg może spowodować czasową nadwrażliwość dziąseł, jednak przy prawidłowej dalszej higienie objawy te powinny szybko ustąpić, pozostawiając zęby czystymi i zabezpieczonymi przed atakiem próchnicy.
Piaskowanie zębów
Uzupełnieniem dla zabiegu scalingu może być wykonanie zabiegu piaskowania, którego celem jest usuwanie osadu nazębnego i nieestetycznie wyglądających przebarwień. Podczas piaskowania, za pomocą usuwane są także pozostałości kamienia nazębnego, osiadłego na łatwo dostępnych powierzchniach zębów. Piaskowanie jest szczególnie polecane dla osób palących papierosy oraz sięgających często po kawę, herbatę czy czerwone wino, które znane są z pozostawiania na powierzchni zębów trudnego do usunięcia z pomocą szczoteczki osadu.
Higienistka stomatologiczna jest specjalistką od profilaktyki zębów. To jej rolą jest informowanie pacjentów o nowych i ciekawych sposobach dbania o higienę jamy ustnej oraz promocja zdrowych nawyków, które wpływają bezpośrednio na stan naszego uzębienia. Jeśli więc do gabinetu zgłasza się osoba oczekująca na zabieg scalingu czy piaskowania, higienistka może nie tylko wykonać taki zabieg i dokładnie oczyścić powierzchnię zębów z nagromadzonej płytki nazębnej, ale i przygotować pacjenta w zakresie podstawowych działań, dzięki którym problem nie powróci tak szybko, jak dotychczas.
Niektóre problemy, w tym także kamień nazębny mogący grozić rozwinięciem się próchnicy pojawiają się nawet u osób dbających o higienę jamy ustnej z największą dokładnością. Regularne wizyty u higienistki są więc doskonałym wspomaganiem dla podejmowanej na co dzień pielęgnacji.
Artykuł powstał we współpracy z DentalMed.