Mikroklimatyczna jaskinia solna

Jaskinie solne coraz częściej zaczynają się pojawić w wielu miastach oraz kurortach. Jest to odpowiedź na nasze życie w czasach zabiegania i stresu oraz chorób cywilizacyjnych.

Jak działa inhalacyjna grota solna? To często zadawane pytanie, na które odpowiedź jest dość prosta – jaskinia solna wykorzystuje naturalne właściwości soli, a mikroelementy w pomieszczeniu solnym odpowiadają tym, które zawiera sól. Działanie jaskini może zostać spotęgowane przez zastosowanie generatorów aerozolu, który zwiększa stężenie soli w powietrzu.Pierwiastki w grocie solnej to brom, jod, miedź, żelazo, wapń, potas, sód, które w naturze występują w największym stężeniu nad morzem oraz w pobliżu wodospadów czy górskich strumieni.

Zalecenia zdrowotne do seansów w jaskini są bardzo szerokie, od chorób górnych dróg oddechowych poprzez choroby układu krążenia, reumatyzmy, depresje do chorób związanych z życiem w biegu i pośpiechu a także związanych ze stresującym życiem.

Właściwości lecznicze groty solnej zostały potwierdzone badaniami i pomiarami, a także obserwacjami pracowników kopalń soli. To właśnie oni, pomimo bardzo ciężkiej pracy, rzadko zapadali na choroby układu oddechowego. Nie podlega dyskusji, że spacery brzegiem morza korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pomiary prowadzone w jaskiniach solnych udowodniły, że stężenie chlorku sodu w jaskini z generatorem aerozolu jest ok. 20 razy większe niż nam morzem, a osiem razy krótszy czas jest potrzebny, by dostać taką samą ilość chlorku soli.

Przebieg seansu w grocie jest prosty, bezbolesny i bardzo relaksujący, bo w większej części sprowadza się do leżenia w wygodnym fotelu i wypoczynku. W wielu grotach solnych są już dostępne terapie z zastosowaniem muzykoterapii, koloroterapii i refleksoterapii, a także zabiegi solno – jodowe dla dzieci. Dla amatorów sauny, którzy chcą jednocześnie skorzystać z dobroczynnego działania soli jest sucha sauna solna.

Jeśli chcemy, by nasze codzienne otoczenie nabrało charakteru jaskini solnej, a także byśmy mogli skorzystać z zabiegów w domu, proponujemy akcesoria solne do domu: lampy solne, solanki inhalacyjne i kąpielowe, które sprawią, że w domowym zaciszu będziemy mogli zrobić sobie gabinet terapii solą. Pamiętać przy tym należy, że domowy gabinet terapii solą można wykorzystać w różny sposób – przeprowadzając inhalacje, kąpiele solankowe czy kupując lampę solną, która zadba o neutralizowanie jonów dodatnich w pomieszczeniach, z których najczęściej korzystamy, a w których zechcemy ją postawić. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w naszym domu było kilka lamp solnych.

Źródło zdjęcia: wikimedia.org

Leave a Reply

Your email address will not be published.