Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Detoksykacja alkoholowa jest pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. To okres, w którym alkohol opuszcza nasze ciało. Objawy odstawienia ustępują zwykle w ciągu jednego do dwóch tygodni, może to jednak potrwać dłużej. Po jego zakończeniu możemy skupić się w 100% na innych aspektach leczenia takich jak terapie, grupy wsparcia i powrót do życia codziennego.

Dlaczego potrzebujemy detoksu alkoholowego?

Alkohol jest substancjom chemiczną, na której Twoje ciało zaczyna polegać w ciągu miesięcy i lat picia. Mózg w końcu przestaje produkować pewne substancje chemiczne, ponieważ dostarczamy je w drinkach i uzależnia nas od nich.

Z tego powodu, kiedy przestajemy pić potrzeba czasu, aby nasze ciało się przystosowało. Stąd pojawiają się objawy odstawienia, takie jak bóle głowy, gorączka, nudności, nieregularne bicie serca czy halucynacje.

alkoholizm
Niektórzy ludzie nie są w stanie zerwać z nałogiem, ponieważ boją się symptomów odstawienia. Jedni mogą odczuwać jedynie niewielkie dolegliwości, a inni będą przeżywać to szczególnie traumatycznie.

Objawy odstawienia mogą zmieniać się szybko i agresywnie, dlatego ważne jest, by przechodzić detoks pod opieką personelu medycznego. Specjaliści są w stanie pomóc nam w radzeniu sobie z bólem przy użyciu różnych leków. To pozwala nam skoncentrować się na odzyskiwaniu trzeźwości.

Jeżeli chcemy rzucić picie powinniśmy zwrócić się o pomoc. Najlepiej wybrać specjalistyczne ośrodki odwykowe, które odpowiedzą na nasze potrzeby i zabezpieczą nasz komfort.

Objawy odstawienia alkoholu

Detoksykacja alkoholowa może przebiegać w bardzo różny sposób. Od łagodnych objawów po sytuacje zagrażające życiu. Intensywność i skala objawów zależy od tego jak dużo, i jak długo, piliśmy nałogowo.

Osoby, które piły przez wiele lat są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie drgawek i delirium. Łagodne objawy detoksu to niepokój, poty, nudności, bezsenność, bóle głowy. Mogą się jednak pojawić poważniejsze dolegliwości, takie jak: napady padaczkowe, halucynacje, dezorientacja, a w rzadkich przypadkach delirium.

Delirium może pojawić się w ciągu dwóch do pięciu dni po tym jak ostatni raz piliśmy i może zagrażać życiu. Szacuje się, że występuje ono u mniej niż 5% alkoholików.

Ze względu na te objawy trzeźwiejący alkoholik powinien być monitorowany przez lekarza. Jest to szczególnie ważne, jeżeli osoba uzależniona cierpi na inne choroby, jak choroby płuc lub serca. Przy objawach odstawienia mogą one ulec pogorszeniu i zagrażać naszemu życiu. Specjaliści będą monitorować ciśnienie krwi i tętno, by upewnić się, że leczenie przebiega w bezpieczny sposób. Dodatkowo pomoże nam się uporać z bólem i dyskomfortem.

Jak przebiega detoksykacja alkoholowa?

Objawy odstawienia mogą zacząć pojawiać się już po dwóch godzinach od ostatniego drinka. Najboleśniejsze zwykle występują w ciągu pierwszego tygodnia, jednak łagodne dolegliwości możemy odczuwać od kilu tygodni do roku. Nie da się spisać dokładnego harmonogramu kiedy i jakie objawy się pojawią. Jednak możemy poznać ogólny zarys tego, jak przebiega detoks.

Przez pierwsze sześć do 12 godzin objawy są łagodne, ale szybko się pogarszają. Może się tu pojawić ból głowy, lęk, drżenie, nudności i drażliwość. Kiedy zbliżamy się do pierwszych 24 godzin detoksu objawy zaczynają się nasilać. Pojawić się może dezorientacja i drgawki. Najbardziej bolesne objawy trwają również dnia drugiego. Halucynacje i ataki paniki są powszechne w tym czasie.

odstawienie alkoholu
Najcięższym etapem w walce z chorobą jest odmowa picia. Walka ta trwa przez całe życie alkoholika.

Od trzeciego do siódmego dnia symptomy przychodzą i odchodzą. To właśnie czas, w którym najczęściej pojawiają się dolegliwości zagrażające życiu w tym delirium. Po pierwszym tygodniu objawy zaczynają mijać. Jednak łagodne dolegliwości mogą utrzymywać się do kilku tygodni.

Nawet po złagodzeniu najpowszechniejszych objawów odstawienia u niektórych osób może wystąpić zespół ostrego odstawienia, czyli przedłużone objawy detoksykacji. Ogólnie rzecz biorąc objawy te obejmują lęk, małą ilość energii, kłopoty ze snem i opóźnione odruchy. Może to trwać od kilku miesięcy do roku.

Detoks zazwyczaj prócz stałego monitoringu personelu medycznego odbywa się w cichych miejscach z miękkim oświetleniem. Wszystko to służy zapewnieniu wygody choremu. Należy pamiętać, że zakończenie detoksu to pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu i niezbędna jest terapia.

Nagłe odstawienie alkoholu bez opieki lekarza może mieć bardzo zły wpływ na stan zdrowia osoby uzależnionej. Organizm jest przyzwyczajony do funkcjonowania pod wpływem, dlatego odcięcie go od alkoholu może skutkować drgawkami, halucynacjami, zawrotami głowy, omdleniami, odruchami wymiotnymi oraz bardzo złym samopoczuciem. Dlatego też ośrodki odwykowe, które zajmują się leczeniem alkoholizmu, wpierw przeprowadzają kompleksowy detoks alkoholowy. Alkoholoodtrucie w Ośrodku Przebudzenie jest wstępem do właściwego leczenia alkoholizmu, które opiera się na autorskim programie terapeutycznym.